Kiedy zacząć przygodę dzieci z planszówkami?
GraPlanszowaDlaCiebie 10 grudnia 2022

Gry planszowe jako pomoc w nauce

Gry planszowe to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Pozwalają pobudzić kreatywność, wywołują pozytywną rywalizację, ale jednocześnie mogą być świetnym sposobem na przyjemną edukację. W asortymencie wielu firm znajdują się planszówki edukacyjne idealne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak gra w planszówki może pomóc w nauce? Sprawdź poniżej.

Nowoczesne gry planszowe – czym się wyróżniają?

Gry planszowe to gry towarzyskie, w których rozgrywka odbywa się przy wykorzystaniu planszy, pionków, żetonów i kostki bądź innych akcesoriów. Niegdyś plansze były wyposażone w różnego rodzaju pola, aczkolwiek w nowoczesnych planszówkach odchodzi się już od tego typu podziałów. Co więcej, producenci gier planszowych rezygnują również z używania elementów losowych. To właśnie takie wersje są najlepszą formą edukacyjną dla maluchów. Wynika to bowiem z faktu, iż przebieg gry jest uzależniony od inteligencji graczy i obranej przez nich strategii.

Jak gry planszowe uczą?

Myślisz, że gry planszowe to tylko sposób na przyjemną i ciekawą zabawę? Nic bardziej mylnego – to także doskonałe uzupełnienie codziennej nauki. Możliwości, jakich dostarczają planszówki, jest wiele. Dzięki temu jest to częste akcesorium wykorzystywane w różnego rodzaju placówkach oświatowych, gdyż w przyjemny i pożyteczny sposób pozwala nauczyć dzieci wielu elementów. Wśród nich znajdują się:

  • nauka współzawodnictwa – grając w planszówki, trzeba przestrzegać określonych zasad i reguł, a to z kolei uczy stosowania się do zasad i obowiązków, a dodatkowo pokazuje, jak przebiega zdrowa rywalizacja,
  • nauka myślenia – gry oparte o logiczne myślenie, a nie rzuty kostką, uczą odczytywać sytuację, analizować możliwe scenariusze, a w efekcie uczyć myślenia pozwalającego znaleźć najlepsze rozwiązania,
  • nauka przewidywania – aby wygrać, trzeba opracować indywidualną strategię i być zawsze krok dalej niż przeciwnik, a aby było to możliwe, trzeba zdobyć umiejętność samodzielnego myślenia,

Nauka współpracy – w wielu grach planszowych gry odbywają się drużynowo, wówczas, aby osiągnąć wspólne zwycięstwo, trzeba ze sobą współpracować.

Czego jeszcze mogą uczyć gry planszowe?

Gry planszowe to także świetny sposób na naukę nowych słów w języku polskim, ale też w języku obcym. To, co je wyróżnia, to spontaniczność – podczas gry dzieci często bez stresu nazywają określone grafiki, ale też bezstresowo się wypowiadają. Dzięki takim planszówkom gra jako nauka pozwala rozwijać umiejętność komunikacji z innymi osobami, a tym samym przełamywać strach przed czymś nowym. To doskonały sposób na pobudzenie mózgu do pracy, ale jednocześnie poznawanie nowego.

Aby jednak gra jako nauka była przyjemnością, kluczowe jest właściwe dopasowanie planszówki do umiejętności i zainteresować dziecka. Jeśli Twój maluch lubi języki obce – wybierz gry w tej tematyce. Jeśli lubi matematykę i liczenie – postaw na gry wymagające liczenia. Wszystko po to, by gra dawała przyjemność – wówczas nauka przyjdzie sama.