Z czego robi się pionki do gier planszowych?

portaart.pl > Drukarnia  > Z czego robi się pionki do gier planszowych?
Z Czego Robi Się Pionki Do Gier Planszowych? zdjęcie nr 1

Z czego robi się pionki do gier planszowych?

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że produkcja gier planszowych z biegiem lat diametralnie się zmieniła i niczym nie przypomina już tej sprzed wieków. Kiedyś elementy planszówek uchodziły za małe dzieła sztuki, które traktowano jak symbol prestiżu. Obecnie skala i popularność wymagają, aby takie elementy kości czy właśnie pionki produkować jak najtaniej. Z czego więc robiło się pionki dawniej, a z czego robi teraz?

Jak dawniej wyglądała produkcja pionków do gier?

W przeszłości, mówiąc o grach planszowych, mamy na myśli rozrywkę doborową, prestiżową i w głównej mierze zarezerwowaną dla kast wyższych. Mowa była o rzeczach rzeczywiście niezwykle kosztownych. W końcu plansze do gry wykonywano z dobrej jakości, wypolerowanego drewna bądź rzadkiego i stanowiącego wysoką wartość minerału. To jednak nie wszystko, a zupełnie osobną rzecz stanowiły same pionki do gry – inaczej bierki lub w zgrubieniu piony. Ich produkcja niewiele różniłą sie od tworzenia drogiej biżuterii. Już starożytni wykorzystywali do ich tworzenia polerowane drewno, kość słoniową, a nawet marmur, a tradycja ta przetrwała praktycznie do końca XIX wieku. Oczywiście pośród fanów planszówek należących do niższych sfer, także istniały proste formy znaczników, których funkcje pełniły proste przedmioty jak małe kamyczki czy kawałki drewna, w żaden sposób nie przerobione, nie przekształcone.

Jak obecnie produkuje się pionki do gry planszowej?

Obecnie stajemy przed przed sporym zróżnicowaniem materiałów, z których wykonuje się pionki do gier planszowych. Pośród licznych rodzajów znaczników, towarzyszącym grom planszowym najbardziej wytrzymałe są pionki metalowe. Takowe możemy znaleźć chociażby w każdym pudełku oryginalnego wydania “Monopoly” czy wszelkich innych gier powiązanych z tą marką.

Wciąż ogromną popularnością cieszą się pionki drewniane. Znajdziemy je w większości zestawów tradycyjnych gier, do których warto zaliczyć szachy czy chińczyka. Drewniane pionki wykonuje się co prawda z gorszego sortu drewna niż w dawniejszych czasach, jednakże dzięki przemysłowej produkcji są nieporównywalnie tańsze.

Najpopularniejsze są pionki plastikowe i kartonowe

Nie można zaprzeczyć, że obecnie dziedzinę produkcji pionków zdominował plastik i karton. Od Catanu, przez planszową Grę o Tron, AvP “Battle Arena”, plastikowe żetony i figurki różnego rodzaju, zajmują niemalże trzydzieści procent zawartości przeciętnego pudełka do gier planszowych. Nic dziwnego, wszak, produkcja z tworzyw sztucznych pozwala wydawnictwu na wprowadzenie do opakowania dużej ilości znaczników, co z kolei gracze kochają.

Kartonowe pionki, obecnie cieszące się nieco mniejszą popularnością niż ich plastikowe odpowiedniki. Nadal jednak znajdują wykorzystanie przy nieco większych, wieloelementowych rodzajach gier. Znaczniki z tektury w postaci tzw. żetonów “Ping!” znajdują użycie we wspomnianej chociażby już AvP “Battle Arena” czy w niezwykle popularnej serii gier “Labirynth”, gdzie kartonowe wkładki łączone są z plastikowymi podkładkami, które przesuwa się po planszy. Również w zyskującej sobie całkiem spore grono fanów serii gier strategicznej “SmallWorld” spotykamy się z sytuacją, gdzie małe ikonki z grubego kartonu pełnią wystarczającą w pełni funkcję pionków-znaczników.

Który materiał najpopularniejszy?

Na chwilę obecną niezwykle trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który materiał produkcyjny jest najbardziej popularnych pośród wydawnictw gier planszowych. Zarówno pod względem stylistycznym i trwałości produktu, jak i z perspektywy ekonomicznej, dochodzi często do sytuacji, że gry w których funkcję znacznika pełnią produkty z kartonu są o wiele droższe niż ich konkurencyjne egzemplarze z plastikowymi odpowiednikami.