Za co kochamy planszówki? Co leży u źródła popularności planszówek?
GraPlanszowaDlaCiebie 28 listopada 2022

Za co kochamy planszówki? Co leży u źródła popularności planszówek?

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się gry planszowe. I nie mówimy tu wyłącznie o starym, dobrym “Monopoly”, “Chińczyku” czy karciankach dla dzieci typu “Piotruś”. Obecnie rynek gier planszowych prężnie się rozwija i ma nam do zaoferowania naprawdę wiele. Z czego jednak wynika ta zmiana i dlaczego coraz częściej spędzamy czas grając w planszówki?

Gry planszowe są źródłem rozrywki

Jedną z podstawowych przyczyn, dlaczego coraz chętniej sięgamy po gry planszowe jest fakt, że są one źródłem dobrej zabawy. Już w starożytności wykrzykiwano hasła typu “Dajcie nam igrzysk i chleba!”, podkreślając jak istotnym elementem życia każdego człowieka jest rozrywka. Gry planszowe stanowią ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Niejednokrotnie pochylając się nad planszówką lub karcianą zanosimy się śmiechem miło spędzając czas. Szukając tego typu doświadczeń w swoim życiu, inwestujemy w nowe gry planszowe, co z kolei prowadzi do ich rosnącej popularyzacji.

Planszówki stanowią wyzwanie

Kolejną przyczyną popularności gier planszowych jest fakt, że w ostatnich latach znacząco się one rozwinęły i obecnie nie są już monotonne i losowe, a każdy z uczestników gry ma realny wpływ na jej przebieg. Niejednokrotnie są bardzo angażujące i stanowią dla każdego wyzwanie, które chcemy podjąć. Wiele osób idzie wręcz o krok dalej i decyduje się na zaprojektowanie własnej gry i zakup gry planszowej na zamówienie. Oddając się planszówkom bez reszty, tworzy własny świat i własne zasady, odnajdując w życiu nową pasję.

Granie w planszówki jest modne

Kolejnym powodem, dla którego chętnie gramy w planszówki jest fakt, że są one wyjątkowo modne. Wiele osób organizuje spotkania, których celem jest właśnie granie w gry planszowe. Podczas gdy ludzie wokół wymieniają się doświadczeniami i opiniami na temat najpopularniejszych tytułów, chcemy do nich dołączyć i również brać udział w tym aspekcie życia. Coraz intensywniej zagłębiamy się w ten temat i tym samym my również mamy swój udział w popularyzacji gier planszowych.

Granie w gry planszowe to ciekawy sposób na wspólne spędzenie czasu

W dobie cyfryzacji cenimy planszówki również za to, że dają nam one szansę spędzenia czasu z najbliższymi twarzą w twarz. W odróżnieniu od innych form aktywności, grając w planszówki mamy okazję nawiązać kontakt wzrokowy z współgraczami, wymienić się spostrzeżeniami i zacieśnić relacje. Gry planszowe dobrze sprawdzają się także w trakcie spotkań osób, które nie znają się zbyt dobrze. Stanowią wówczas pretekst do lepszego zapoznania się w niezobowiązujących okolicznościach.

Gry planszowe rozwijają umysł

Warto również zaznaczyć, że dzięki grom planszowym ćwiczymy umysł i rozwijamy wybrane umiejętności, takie jak spostrzegawczość, logiczne myślenie, planowanie, kreatywność i myślenie strategiczne. Dzięki tego typu ćwiczeniom mamy szansę ustrzec się przed wieloma poważnymi chorobami, takimi jak demencja starcza czy Alzheimer.